Podsumowanie PolandEscape 2019 oczami Lockme

13 sty 2020
Polska

Podsumowanie PolandEscape 2019 oczami Lockme

7 grudnia 2019 był dla nas jako organizatorów kolejnym dniem po niezbyt przespanym tygodniu, a nawet miesiącu - przygotowania do półfinału oraz finału PolandEscape to duże przedsięwzięcie, które w historii zawodów miało miejsce już po raz trzeci. Tym razem odbyły się one nie jak co roku we Wrocławiu, a w Warszawie, w firmie Black Cat Escape Room przy Grochowskiej.

W zeszłym roku w czerwcu o awans do finału walczyło 12 drużyn - 10 z nich znalazło się tutaj dzięki swoim wynikom uzyskanym w poznańskich eliminacjach, dwóm przyznano dzikie karty. Do półfinału PolandEscape stanęły kolejno: Problemy Techniczne, Nie Ma Czasu, Znamy się tylko z Tindera, Muszkieterowie, Ewarsaw Eagles, Uciekinierzy z San Escobar, Grule, Planszoholicy, Brute Forces, Nie rozkazuj mi, Los Kotitos oraz Poziomki i Elo.

Półfinały

W tym roku oba pokoje półfinałowe były scenariuszami specjalnie zaprojektowanymi przez nas pod mistrzostwa - nie były to pokoje fizyczne same w sobie, a jednostki centralne pełne zagadek, choć same obiekty umieściliśmy w prawdziwych escape roomach. “Pokoje” półfinałowe dla PolandEscape wykonała znana w świecie escape roomów ekipa z firmy Mysterious Room z Łodzi.

Pierwszy scenariusz, nazwany również przez nas pieszczotliwie "Psychiatrykiem", był sporych rozmiarów łóżkiem szpitalnym wraz z kompatybilnym licznikiem czasu. Dodatkowego klimatu z pewnością dodawała mu lokalizacja - znajdował się on bowiem w stale funkcjonującym pokoju firmy Black Cat - Domu Mordercy. Osoba wyznaczona przez drużynę zaczynała grę przypięta do łóżka, a reszta załogi musiała nie tylko ją uwolnić, ale i również - już wspólnie - dokończyć resztę zagadek oraz umieścić znaleziony klucz w stacyjce, aby zatrzymać licznik. Miało to swoje uzasadnienie fabularne: grupy miały do wykonania misję inspirowaną legendarną “Drużyną A”, której pierwsza część polegała na uwolnieniu pilota i uruchomieniu samolotu. Pilotem była oczywiście osoba przypięta do łóżka.
Drugi scenariusz był niczym innym jak "Skarbcem" w kształcie kostki do gry, który stanowił kontynuację fabularną. Drużyny grały już w komplecie (pilot wykonał swoją misję i doleciał na miejsce akcji), a ich celem było zdobycie skarbu. Ta jednostka centralna znajdowała się w innym pokoju Black Cata - tym razem było to Złoto Nazistów, które jakby nie patrzeć również pasowało do klimatu.

Pierwszy scenariusz okazał się być ogromnym wyzwaniem. Wiele emocji przyniosła gra ostatniej z drużyn, której nie sposób nie wymienić w tym podsumowaniu: Poziomki i Elo jako jedyny team ukończył nasz "Psychiatryk", i to z rewelacyjnym czasem. Po raz pierwszy w historii PolandEscape pozostałe teamy - już po skończonej przez wszystkich grze - powitały ich brawami. Z kolei “Skarbiec” został w przypadku większości drużyn rozpracowany w mgnieniu oka i pozwolił na wyłonienie trzech, które przeszły do ścisłego finału. Były to: Znamy się tylko z Tindera, Uciekinierzy z San Escobas oraz Ewarsaw Eagles.

Finał

Upragniony przez wszystkich finał odbył się w podwarszawskich Markach, dokładnie w firmie Świat Zagadek, znanej z fabularnej kolonizacji Marsa oraz z pokoju inspirowanego serią o małym czarodzieju. Ich najnowszy pokój “Stara Szafa”, w chwili publikacji artykułu jeszcze komercyjnie niedostępny, ale już w większej części gotowy, posłużył naszym trzem drużynom do wyłonienia tej, która otrzyma główną nagrodę - wycieczkę do Pragi na rajd po tamtejszych escape roomach. Przypomnijmy: w zeszłym roku nagrodą główną była wycieczka do Budapesztu, czyli kolebki europejskich pokoi zagadek. Mistrzowie z 2018 roku, drużyna Panda Express, odwiedzili to miasto w kwietniu, a ich relację z wyprawy można przeczytać w osobnym artykule dostępnym na naszym blogu.
Ostateczna tabela wyników finału prezentuje się następująco:

1 miejsce - Znamy się tylko z Tindera / 19:57
2 miejsce - Uciekinierzy z San Escobar / 20:56
3 miejsce - Ewarsaw Eagles / 21:00

Jak doskonale widać, poziom był bardzo zbliżony i o zwycięstwie decydowały dosłownie sekundy. Dla tych, których nie mogło być w ten dzień z nami, przygotowaliśmy krótką videorelację: Mamy nadzieję, że choć po części odczujecie emocje, które towarzyszyły nam w tym dniu.Gratulujemy wszystkim serdecznie i dziękujemy każdemu, kto był z nami podczas tej edycji - nie tylko w finałach i eliminacjach lokalnych, ale również w eliminacjach internetowych. Obiecujemy, że damy z siebie wszystko, aby PolandEscape 2020 również było wyjątkowe. Śledźcie uważnie nasz fanpage na facebooku i bądźcie czujni - zagadki nie śpią!Przeczytaj również:

Lista akcji branży escape room na WOŚP

Lista akcji branży escape room na WOŚP

10.01.2020

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy co roku bije kolejne rekordy, a popularność samego finału już dawno wyszła poza granice naszego kraju. Wiele państw przyłącza się do zbiórki, a wieści z podsumowaniem akcji podawane są w zagranicznych wiadomościach - docierają nawet do odległego Chile. Z każdą edycją pojawia się wiele ciekawych akcji, a licytacje obejmują niekiedy tak niecodzienne oferty, że kreatywność w ich wymyślaniu jest czymś, co należy docenić.

Czytaj więcej
Pomysły na prezent dla fana escape roomów

Pomysły na prezent dla fana escape roomów

04.12.2019

Święta już za trzy tygodnie - dla jednych będą to “aż trzy tygodnie”, dla innych - “tylko”. Wiele zależy od nas samych, w tym od naszej umiejętności organizacji czasu i działań oraz kreatywności w kwestii pomysłów na prezenty dla najbliższych. Jedno jest pewne - ze względu na ogromną ilość zamówień u kurierów warto już teraz zamówić podarunki. A jeśli nie macie pomysłu - zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami dla fanów główkowania.

Czytaj więcej

Znajdź idealny pokój dla siebie