Pomysły na prezent dla fana escape roomów

04.12.2019

Pomysły na prezent dla fana escape roomów

Święta już za trzy tygodnie - dla jednych będą to “aż trzy tygodnie”, dla innych - “tylko”. Wiele zależy od nas samych, w tym od naszej umiejętności organizacji czasu i działań oraz kreatywności w kwestii pomysłów na prezenty dla najbliższych. Jedno jest pewne - ze względu na ogromną ilość zamówień u kurierów warto już teraz zamówić podarunki. A jeśli nie macie pomysłu - zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami dla fanów główkowania.

Gry planszowe i karciane

Nic tak nie skłania umysłu do wysiłku jak planszówki, w których musimy kombinować, myśleć i zapobiegać. Są one o tyle wdzięcznym tematem, że można je dopasować do preferencji osoby, którą chcielibyśmy obdarować. Jeżeli nasz kuzyn lubi knuć przeciwko innym i planować trzy ruchy do przodu, sprawdzą się gry z negatywną interakcją lub rozbudowane scenariusze. Jeżeli kuzynka zaś woli lekkie gry, warto rozejrzeć się za klasycznymi “imprezówkami”. Obecnie rynek planszówkowy przeżywa swoją drugą młodość, więc i wybór jest całkiem spory.

Jeżeli macie w rodzinie fana escape roomów, który dodatkowo lubi planszówki, świetnym pomysłem będą gry oparte na zagadkach. Oto kilka propozycji:

  • [Sorry, musieliśmy] Escape Tales: Rytuał Przebudzenia - użytkownikom Lockme nie musimy przedstawiać tej mrocznej pozycji o ojcu, który musi odprawić Rytuał Przebudzenia, aby uratować swoją córkę Lizzy. Planszówka pełna zagadek (do 360 minut) o zróżnicowanym poziomie trudności, w którą można zagrać więcej niż raz (według nas 2 razy bez zbytecznego powielania zagadek), ponieważ decyzje gracza/y prowadzą do różnych zadań i zakończeń. Niczego nie niszczymy. Do kupienia [tutaj]
  • Obecnie dostępna jest również druga gra z serii, tym razem Escape Tales: Low Memory, jednak póki co dostaniecie ją tylko po angielsku. Jeżeli osoba, której chcemy podarować grę, posługuje się swobodnie tym językiem, będzie to strzał w dziesiątkę - gra oferuje bowiem trzy scenariusze osadzone w tematyce sci-fi, których łączny czas gry może wynosić nawet 540 minut. Na polskim rynku gra zawita w przyszłym roku. Póki co - do kupienia [tutaj]
  • Cała seria EXIT, która oferuje wiele tematycznych scenariuszy. Pojedynczy scenariusz przewidziany jest na godzinę zegarową. Raczej dla osób, które nie boją się niszczyć - w grę można zagrać bowiem tylko raz (choć przyznamy, że my staramy się tego nie robić i do tej pory nam się to udawało).
  • Deckscape, czyli kieszonkowe, karciane gry escape roomowe. Seria również oferuje kilka różnych scenariuszy, które można dostosować do upodobań osoby obdarowywanej. W grę co prawda można zagrać tylko raz ze względu na zagadki, jednak absolutnie niczego w niej nie niszczymy.
  • 50 Clues, czyli nasze całkiem świeże, ale zaskakujące odkrycie. To zagadki przeniesione do kart, czyli escape room instant, w który możemy zagrać w domu. Niestety, póki co dostępne są one jedynie w wersji angielskiej. Ale warto, naprawdę.
  • Seria scenariuszy Unlock! - kolejna godna uwagi karcianka oparta na idei escape roomów. Dla fana, który znajdzie ją pod choinką, oznaczać będzie kilka godzin zagadek i łamigłówek, a to bezcenne.

 

Vouchery

Choć rynek planszówkowy jest obecnie całkiem bogaty, z pewnością znajdą się również osoby, które nie zamienią doświadczenia fizycznego escape roomu na karciany, co poniekąd rozumiemy - planszówki są świetną alternatywą, ale escape room to jednak rozrywka sama w sobie nie do podrobienia. Dlatego też warto zapoznać się z ofertą voucherów.

Vouchery lockme [do kupienia tutaj] pozwalają na rezerwację dowolnego scenariusza, który należy do Partnera serwisu. To niewątpliwie jedna z większych jego zalet - dzięki temu osoba, której sprezentujemy taki bon, będzie mogła sama wybrać pokój, w którym go zrealizuje. Z vouchera można korzystać dowolną ilość razy, aż do wyczerpania środków - to swojego rodzaju karta kredytowa, którą “doładowujemy”, dlatego też nie są one dedykowane konkretnej ilości osób, a cenie, którą sami możemy ustalić. Pamiętajcie tylko, że każdy voucher lockme posiada dwie strony i obie z nich są niezbędne do rezerwacji.

Vouchery prezentowe można również kupić w dedykowanej firmie na konkretny pokój - ich oferta również jest bardzo bogata. Aby kupić voucher dedykowany konkretnemu pokojowi, należy skontaktować się bezpośrednio z wybranym escape roomem, który z pewnością pomoże w wyborze.

Puzzle

Jeżeli macie wśród rodziny fana puzzli, sprawa jest dość prosta - taką osobę ucieszy praktycznie wszystko, co dostanie do ułożenia, a im więcej kawałków, tym lepiej. Dodatkowo jeżeli znamy preferencje tematyczne “układacza”, będzie jeszcze prościej, ponieważ obecnie na puzzlach może znaleźć się dosłownie wszystko - czy to krajobrazy, czy to znane dzieła sztuki lub skomplikowane, abstrakcyjne kompozycje, a nawet pieski, kotki i żółwie.

Escape roomy również dołożyły swoją cegiełkę do puzzli - obecnie na rynku dostępna jest seria marki Ravensburger, która oferuje puzzle z zagadkami. W dużym skrócie: najpierw układamy obrazek, potem szukamy zagadek i je rozwiązujemy. Naprawdę ciekawa alternatywa dla kogoś, kto po prostu lubi puzzle.

Jeżeli jesteście bardziej kreatywni i chcielibyście stworzyć coś swojego, w sieci dostępnych jest kilka generatorów puzzli. To bardzo ciekawa rzecz, która w dodatku potwierdza, że puzzle można zrobić ze wszystkiego (pamiętajcie tylko o obrazie dobrej jakości, inaczej jeden puzzel będzie odpowiednikiem jednego piksela). To dobry prezent nie tylko na święta, ale również na urodziny czy rocznice.

Książki z zagadkami

Obecnie najpopularniejszą książką z zagadkami jest niewątpliwie Dziennik 29, który dostępny jest w kilku językach. Zagadki są bardzo zróżnicowane, od prostych do trudnych, zajmujących kilka długich chwil.

Dodatkowo od listopada dostępna jest również druga książka utrzymana w tej koncepcji, a mianowicie Wyprawa 1907. Jeżeli ktoś jeszcze nie miał okazji jej “przetestować”, z pewnością ucieszy pod choinką.

Książki z zagadkami wydawane są również pod marką EXIT, którą znacie z pudełkowych escape roomów. Ten prezent sprawdzi się jednak tylko dla graczy, którzy znają język niemiecki. Podobnie jak w przypadku ich pudełkowych scenariuszy, książka wymaga niszczenia.

A dla tych, co zamiast pogłówkować choć raz woleliby poczytać, warto rozejrzeć się za książkami, które odnoszą się tematycznie do sfery escape roomów. Przykładowymi pozycjami godnymi rozpatrzenia są:

  • Megan Goldin "Escape Room"
  • Chris McGeorge "Zgadnij kto"
  • Joanna Opiat-Bojarska "Ucieczka"

 

Łamigłówki logiczne i zręcznościowe

Fanom escape roomów nie wrzucamy do prezentu czekoladek - wrzucamy im za to drobne łamigłówki logiczne. Jest ich cała masa - od drobnych po rozbudowane i wieloetapowe, od drewnianych do metalowych, od rozmiarów kieszonkowych do tych wielkości dużego kota. Tutaj naprawdę mamy spore pole do popisu.

Przeczytaj również:

Podsumowanie PolandEscape 2019 oczami Lockme

Podsumowanie PolandEscape 2019 oczami Lockme

13.01.2020

7 grudnia 2019 był dla nas jako organizatorów kolejnym dniem po niezbyt przespanym tygodniu, a nawet miesiącu - przygotowania do półfinału oraz finału PolandEscape to duże przedsięwzięcie, które w historii zawodów miało miejsce już po raz trzeci. Tym razem odbyły się one nie jak co roku we Wrocławiu, a w Warszawie, w firmie Black Cat Escape Room przy Grochowskiej.

Czytaj więcej
Lista akcji branży escape room na WOŚP

Lista akcji branży escape room na WOŚP

10.01.2020

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy co roku bije kolejne rekordy, a popularność samego finału już dawno wyszła poza granice naszego kraju. Wiele państw przyłącza się do zbiórki, a wieści z podsumowaniem akcji podawane są w zagranicznych wiadomościach - docierają nawet do odległego Chile. Z każdą edycją pojawia się wiele ciekawych akcji, a licytacje obejmują niekiedy tak niecodzienne oferty, że kreatywność w ich wymyślaniu jest czymś, co należy docenić.

Czytaj więcej

Znajdź idealny pokój dla siebie