Obserwator

Obserwator

Top 6 escape roomów, które odwiedziłem: Superheroom (Bydgoszcz) Moriarty sp z o.o. (Katowice) Tajny Ośrodek Badawczy (Gdynia) Postapo (Łódź-Pabianice) Nauti... [więcej]

53 Visited

0 Planned

Scout

96 Points

50
96 pts
100

All reviews

Escape room 3miasto 44
3miasto 44

prawdziwe wyzwanie

2/12/20 | visit date: 1/25/20

Pokój 3miasto 44 jest niepozorny, jako jeden ze starszych na rynku nie wyróżnia się zdumiewającą techniką i zdecydowanie należy do escape roomów w stylu retro. Trzeba więc rozwiązać wszystkie łamigłówki, odnaleźć klucze i kody. Również przestrzeń gry nie powala. Jednak nic tu nie jest przypadkowe, od wystroju, przez meble, po najdrobniejsze detale. Twórcy 3miasta 44 zadali sobie trud żeby wiernie odwzorować realia pracy Hansa Kassnera, szpiega działającego w czasach II wojny światowej pod przykrywką jako Jan Kaszubowski. Zadanie - przechwycić listę nazwisk, która wpadła w ręce Kassnera, to trochę zadanie by zwalczyć go jego własną bronią - w przenośni i dosłownie.

Nie spotkamy w tym escape roomie zbyt wielu zagadek, ale te, które są, wystarczą, by się przy ich rozwiązywaniu nieźle namęczyć i ocenić pokój jako bardzo trudny. Nieprzypadkowo niemal nikt nie wychodzi z niego w ciągu regulaminowych 60 minut. Co więcej, kooperacja, współpraca, podejrzliwość i kreatywność zdecydowanie będą tu waszymi sojusznikami. Przekonanie, że wszystko przyjdzie lekko, łatwo i przyjemnie to pierwszy stopień do tego, by utknąć w gabinecie Kassnera na wieki.

To pokój, który docenia się nie tylko dzięki satysfakcji z rozwiązanych zadań, ale też po wyjściu, dzięki bardzo szczegółowemu wyjaśnieniu całej rozgrywki przez mistrza gry - warto wspomnieć, że w No Way Out pracują prawdziwi pasjonaci, pozytywnie zakręceni na punkcie escape roomów. Wykład i analiza waszej gry po wyjściu, bo tak można nazwać komentarz prowadzącego do gry, są wartością dodaną, która zdecydowanie pozytywnie wpływa na nasze wspomnienia z 3miasto44.

Niestety, pokój jest mocno wysłużony, niektóre jego elementy są mocno sfatygowane, a jego twórcy trochę stają się zakładnikami autentyczności, co wpływa na klimat wnętrza. Dlatego sam klimat oceniam na 7, chociaż intelektualnie to rozgrywka najwyższych lotów. Ogólnie przyznajemy mocną 9 i uważamy, że to zdecydowanie pokój z top 10 trójmiejskich escape roomów.

Overall rating: 9/10

Customer service: 10/10

Interior: 7/10

Difficulty: Very hard

Escape room Pasażer
Pasażer

niesamowity realizm

11/15/19 | visit date: 11/3/19

Kto z nas nie podróżuje koleją? Każdy czasem zanucić może "wsiąść do pociągu byle jakiego" i nie chodzi tu bynajmniej o nieznany cel podróży, a o jakość obsługi PKP. W przedziale Akacji Ewakuacja jest zupełnie inaczej. Wchodzimy niemal od razu w gęsty od emocji klimat kina akcji. Dzieje się, oj dzieje, bo czasu coraz mniej, a groźni terroryści tuż obok pilnują, by nikt nie wszedł im w paradę. My weszliśmy, aby uratować siebie, współpasażerów i połowę Łodzi przed pewną zagładą. Niemal prosto z "Napadu na bank" wskoczyliśmy do pociągu, by poczuć się Pasażerem w sytuacji kryzysowej. Znów atutem pokoju jest świetny klimat i pomysłowość. Znowu trochę gorzej z poziomem zagadek, które nie wymagają szczególnie dużej integracji, ani lotności - wystarczy spostrzegawczość na poziomie zadowalającym, kojarzenie faktów i jako takie ogarnięcie w kwestii nietypowej komunikacji z mistrzem gry. To co jest atutem pokoju, może okazać się również jego wadą, bowiem rację mają ci, którzy sugerują, że to pokój na 2-3 osobowych ekip. Bardzo trudno poruszać się w nim większej liczbie osób. To ponownie bardzo dobra zabawa, jeszcze lepsza niż w przypadku Napadu na bank, ale na 10-tkę to w naszym odczuciu nie wystarczy. Na 9,5 z pewnością!

View reports (2)

Overall rating: 9/10

Customer service: 8/10

Interior: 10/10

Difficulty: Medium

Escape room Napad na bank
Napad na bank

jak kraść to miliony!

11/15/19 | visit date: 11/3/19

Warto od czasu do czasu wcielić się w rolę rabusia, zwłaszcza, jeśli cel jest tak ciekawie obwarowany jak podczas "Napadu na bank". Jest tu kilka świetnych pomysłów, szczególnie zaś ten, który uczy uczestników precyzji i odpowiedzialności za zespół. Poziom grywalności Napadu na bank jest bardzo wysoki, poziom frajdy również. Po prostu - warto tu przyjść i zmierzyć się z trudnościami, by dostać się do skarbu. Co zaś tyczy się samych trudności - te w mieszanej grupie z dwójką osób z dużym doświadczeniem i dwójką ze znikomym nie były specjalnie trudne do rozszyfrowania. Dobrze, że idąc tu w cztery osoby każdy znajdzie tu coś dla siebie, bo pracy trzeba wykonać niemało, by później pławić w luksusie. No dobra, skoro jest tak dobrze, to czemu "tylko" 9? Po prostu ten pokój jest bardzo dobrze przemyślany, ale nie zachwyca. Gdybyśmy bardziej musieli pochylić się nad zagadkami, które w dużej części nie wymagały specjalnego główkowania, to może byłoby inaczej. Nie poznaliśmy nowatorskich rozwiązań - nic nas nie olśniło. Ta rozrywka jest wysokich lotów - tylko i aż tyle.

View reports (2)

Overall rating: 9/10

Customer service: 8/10

Interior: 10/10

Difficulty: Medium

Escape room Freakshow
Freakshow

cyrkowa przygoda z dreszczykiem

10/4/19 | visit date: 9/28/19

O tak, właśnie takie pokoje lubimy najbardziej. Tym razem w mniejszym, dwuosobowym składzie wybraliśmy się do Bydgoszczy i zajrzeliśmy do pokoju "Freakshow" firmy Break The Brain, którą ciepło wspominamy dzięki "W odległej galaktyce" i przerażającemu "Obłędowi". Cóż, największą atrakcją tego pokoju są zaskakujące dodatki, których nie zdradzę, by nie psuć innym niespodzianki. Sama rozgrywka płynie bardzo sprawnie, bo pokój jest dobrze przemyślany i pozwala na zabawę z odpowiednim flow. Lądujemy więc w cyrku, ale nie jest to cyrk zbyt przytulny. Napięcie między tym co dowcipne a tym co jest po prostu creepy jest świetnie wyważone.

Osoby bardziej spostrzegawcze dostrzegą tu mnóstwo budujących klimat smaczków, które warto docenić. Inni po prostu ruszą do rozwiązywania zagadek - ponownie - świetnie przemyślanych, dopracowanych w szczegółach, nie za trudnych, bazujących na kojarzeniu faktów i spostrzegawczości. Nie ma tu szczególnie dużych trudności, chociaż wiele zależy od tego, jak podchodzimy do tego, co w pokoju tym można znaleźć. Nam udało się wyjść w 49 minut, choć pewnie moglibyśmy nieco szybciej. Generalnie bardzo wysoko oceniamy ten pokój za poziom gry, doskonałą aranżację przestrzeni i wykorzystanie do maksimum cyrkowego potencjału. Bardzo wysokie miejsca rankingowe są w pełni uzasadnione.

Overall rating: 10/10

Customer service: 9/10

Interior: 10/10

Difficulty: Easy

Escape room Postapo
Postapo

wspaniała przygoda, zwłaszcza nocą

10/2/19 | visit date: 9/14/19

Wizyta w Forest Escape od dawna była na naszej liście eskaperoomowego "must have". I chociaż w sumie to kilkanaście kilometrów za Łodzią (a ściślej rzecz ujmując pomiędzy Pabianicami a Rzgowem) i trudno się tam dostać inaczej niż autem, to w niczym (poza ewentualnym transportem) to nie przeszkadza. Klimat tego miejsca jest niesamowity, bo niesamowita jest przestrzeń gry. Fabuła już z opisu wydaje się ciekawa, ale tak naprawdę ma znaczenie drugorzędne, bo adrenalina buduje się tak czy inaczej. Człowiek naprawdę ma wrażenie, że od niego zależą losy świata i spieszy się, by zrobić wszystko w czasie 2 godzin (to wcale nie jest w tym "pokoju" specjalnie dużo). Nam się udało, a mieliśmy przy tym mnóstwo, mnóstwo frajdy.

Pokój nie należy do łatwych, chociaż początkowo można mieć takie wrażenie, gdy dotrze się do bazy numer trzy zabawa nabiera rumieńców, chociaż właśnie ten etap dojścia do tego momentu jest bardzo ciekawy, szczególnie po zmroku (gorąco polecam skorzystać z takiej opcji). Naprawdę skala trudności rośnie do trudnego, dlatego warto wybrać się tu zgraną i doświadczoną ekipą, by nie zgubić temperatury zabawy. Świetne doświadczenie, więc z pewnością będziemy chcieli wrócić do Forest Escape. Wiemy, że warto.

Overall rating: 10/10

Customer service: 7/10

Interior: 10/10

Difficulty: Hard

Escape room Grobowiec Faraona
Grobowiec Faraona

zabawa w piramidzie

9/30/19 | visit date: 8/15/19

Pokój "Grobowiec Faraona" zapewnia ciekawe zagadki, bazującą na spostrzegawczości i szukaniu rozwiązań, czasem w dość oryginalny sposób. Zagadki bywają zróżnicowane i niektóre rzeczywiście należeć mogą do trudnych, przez co 75 minut, jakie ma się na wyjście z pokoju, wcale nie jest czasem specjalnie długim nawet dla doświadczonych ekip. Wiele tu sympatycznych pomysłów, które dają duża przyjemność w trakcie rozwiązania, niektóre z nich są dość oryginalne. Jednak trudno oprzeć się wrażeniu, że wszystko co jest w tym pokoju, już było w innych escape roomach o takiej tematyce. Daje się również odczuć, że to pokój nieco starszy, stąd trudno oczekiwać od niego technologicznych fajerwerków. Nieco brakuje też klimatu pokoju. Podpowiedzi do rozwiązanych zagadek również nie są tym, co tygryski lubią najbardziej. Stąd oceniam go w sumie na 8, z podkreśleniem, że to naprawdę udany, przemyślany pokój.

Overall rating: 8/10

Customer service: 8/10

Interior: 7/10

Difficulty: Medium

Escape room Tajemnica 61. Kilometra
Tajemnica 61. Kilometra

nareszcie

5/16/19 | visit date: 5/12/19

Bardzo cieszy nas wizyta w Zorkout Escape Rooms, bo w jakiejś mierze przywraca nam wiarę w trójmiejski rynek escape roomów, tak przetrzebiony przez styczniowe kontrole po tragedii w Kaliszu. Tajemnica 61. kilometra przenosi nas pod Wałbrzych i nawiązuje do legend/pogłosek/plotek poświęconych skarbom ukrywanym tam przez hitlerowców, ze Złotym pociągiem na czele. Musimy sprawdzić czy ten skarb istnieje i co stało się z pracownikami, którzy w tym miejscu pracowali.

Ekipa z centrum Gdańska przygotowała prostą, ale bardzo funkcjonalną przestrzeń, nawiązującą do klimatu kopalni. Przed nami szereg zadań na spostrzegawczość, spostrzegawczość i jeszcze raz spostrzegawczość oraz kojarzenie faktów. Pokój dzięki wystrojowi robi bardzo pozytywne wrażenie i choć nie jest naładowany elektroniką, budzi duże uznanie, zwłaszcza z powodu kilku nietypowych rozwiązań, choć oczywiście naszym głównym zadaniem jest szukanie kluczy i rozszyfrowywanie kodów.

Poziom trudności wydaje się umiarkowany, w naszej mieszanej ekipie składającej się z dwójki doświadczonych osób i dwójki debiutantów udało się wyjść z kilkuminutowym poślizgiem. Jednak grywalność pokoju jest bardzo wysoka, podobnie jak satysfakcja z gry. Jedynie jedno zadanie [spojler] zaskoczyło nas zupełnym brakiem sugestii co do wykorzystania odpowiednich rekwizytów, ale nie wykluczamy, że wskazówkę po prostu przeoczyliśmy.

Podsumowując: po niemal półtorej roku wreszcie znowu znajdujemy w Trójmieście miejsce, gdzie pobyt w escape roomie naprawdę daje dużo przyjemności. Mały minus tylko za nie najlepsze wprowadzenie, zupełnie niepotrzebnie prowadzone już w przestrzeni gry. Z pewnością do Zorkout jeszcze wrócimy.

Overall rating: 9/10

Customer service: 7/10

Interior: 10/10

Difficulty: Medium

Escape room Koneser
Koneser

dużo frajdy

5/16/19 | visit date: 5/4/19

Koneser daje dużo satysfakcji. Jest tu wiele okazji, by przejrzeć szajkę oszustów i obnażyć ich sposób działania. By tego dokonać trzeba być uważnym, spostrzegawczym i kojarzyć fakty. Przez długi czas pokój nie zaskakuje niczym wyjątkowym, choć z czasem nabiera rumieńców. To dobra zabawa z pogranicza przygodówki i kryminału, pełna niespecjalnie skomplikowanych, ale wymagających zagadek. W dość liniową, ale konsekwentnie rozwijaną przed graczami fabułę, budowaną na poszukiwaniu często nieszablonowych rozwiązań, twórcy umiejętnie wpletli także zadania manualne.

Wszystko powyższe każe z czystym sumieniem dać ocenę 9. To bardzo dobry, przemyślany pokój, w którym jednak poza jednym elementem wystroju nie ma efektu "wow", dlatego tak wysoka pozycja w rankingu Lockme jest dla nas pewnym zaskoczeniem. Pokojów na tym poziomie spotykaliśmy w różnych miastach Polski dużo więcej i nie mamy poczucia, by ten jakoś szczególnie czymkolwiek się wyróżnił. Niemniej zachęcamy do ucieczki z pokoju Koneser, bo faktycznie daje on dużo frajdy.

View reports (1)

Overall rating: 9/10

Customer service: 8/10

Interior: 9/10

Difficulty: Medium

Escape room W cieniu piramid
W cieniu piramid

bardzo, bardzo dobry

4/18/19 | visit date: 4/7/19

"W cieniu piramid" jest trzecim odwiedzonym przez nas pokojem Wyjścia Awaryjnego, które samo w sobie jest niesamowitym fenomenem, bo chyba żaden inny escape room w Polsce nie ma 5 pokojów w pierwszej setce (licząc tylko Bydgoszcz, bez warszawskich powtórek, z których zresztą tylko jedna jest obecnie poza setką rankingu Lockme). Wracamy tu chętnie, bo znamy kreatywność i klasę twórców, a "Legenda Miecza" czy "NAUTILUS: Podmorska przygoda" to perełki do dziś w ścisłym czubie najlepszych pokojów ucieczki w jakich byliśmy.

Klimat egipskich czeluści uzupełniono oryginalną fabułą, bo oto wylądowaliśmy w Egipcie z czasów Hitlera i usiłujemy uciec z płonącego namiotu, a jedyna droga wiedzie do piramidy. Niebanalny scenariusz, świetne rozwiązania rodem z Indiana Jonesa i oryginalne dwutorowe zakończenie to duże atuty tego pokoju. Dlaczego więc oceniam go na 9? Bo brakuje tu efektu WOW, który obecny jest w lepszych moim zdaniem "Legendzie Miecza" i "NAUTILUSIE". Całość pomimo nagromadzenia techniku wydaje się dość tradycyjna. Pokój jest świetnie przygotowany, ale nie zachwyca. To po prostu bardzo dobrze spędzony czas na dobrej, kreatywnej rozgrywce.

Overall rating: 9/10

Customer service: 9/10

Interior: 10/10

Difficulty: Medium

Escape room Superheroom
Superheroom

jak w filmie

4/18/19 | visit date: 4/7/19

Trudno ochłonąć. Choć minęły dwa tygodnie, bo Superheroom zaczyna się od wejścia do escape roomu, gdzie mistrz gry i jego pomocnik przybiją wam piątki [spojler]. Potem jest tylko lepiej. Fantastyczne wprowadzenie, bieg na misję `a la superbohaterzy, genialny pomysł na rozpoczęcie misji, artefakty superbohaterów i wystrój level master. Sam pokój nie jest specjalnie trudny, ale nagromadzenie interesujących pomysłów nie nieoczywistych rozwiązań każdą grupę może przytłoczyć i niejeden raz sprawić trudności.

10 - humor, doskonale skorelowany z filmami Marvela - to po prostu ten orzeźwiający wietrzyk dowcipu, który nawet lekko naciągany scenariusz niejednej misji superbohaterów czyni strawnym i zabawnym - tu jest dokładnie jak w filmie - może pokładać się ze śmiechu i to niejeden raz, choć misja w sama w sobie jest poważna i na serio - świat czeka na wybawienie i tylko od nas zależy czy się doczeka;
10 - prowadzący - bardzo rzadko zdarzają mi się oceny tego typu dla mistrza gry, człowieka podobnie zakręconego spotkaliśmy u Moriartego w Katowicach - co tu dużo mówić - prowadzący grę i jego nawijka to wartość dodana pokoju;
10 - grywalność, flow - niesamowity debiut Mr Lock Escape Roomu na rynku - wszystko dopięto na ostatni guzik, nie ma ściemy i chociaż jeden element jest nie do końca wykorzystany [spojler] i na tle innych nowinek wygląda skromniutko, to całość klei się do kupy jak Avangersi, Iron Man i Thor w jednym (i jeszcze kilka innych);
10, a nawet 10,5 - wystrój - po prostu mistrzostwo świata - od wyjściowego pomysłu przez jego rozwinięcie, po punkt kulminacyjny - jedynie zakończenie rozczarowuje, bo to już koniec, misja skończona a świat ocalony, a chciałoby się w nim spędzić więcej czasu niż 70 minut;
10 - technologia - brak kłódek i szyfrów, zagadki kreatywne, niezbyt trudne, ale wystarczająco wymagające, bo całość nie była zbyt lekka - według nas ich nagromadzenie da większą zabawę grupom doświadczonym, ale każdy powinien znaleźć tu coś dla siebie.

Efekt WOW! pojawia się tu wielokrotnie.
Podsumowując: najlepszy escape room, w jakim byłem w życiu.

Overall rating: 10/10

Customer service: 10/10

Interior: 10/10

Difficulty: Hard

Show next