Menu Szukaj Czym jest escape room? Wszystkie pokoje Promocje Vouchery prezentowe Zaloguj się

Dzieci w pokoju, czyli ABC escape roomu z pociechą

26.07.2017

Pytania o to, czy escape roomy są dobrą formą dla dzieci pojawiają się często w różnych formach. Dziś szczegółowo odpowiemy na to pytanie i doradzimy, jak się przygotować do takiej wizyty.

Zanim wejdziemy w szczegóły odpowiedzmy sobie na podstawowe pytanie:

Czy mogę pójść z dzieckiem do escape roomu?

Tak.

Mając najtrudniejszą kwestię za sobą teraz pomówmy już o konkretach.

Czy mogę pójść z dzieckiem do dowolnego escape roomu?

Niestety nie. Wynika to z faktu, że wiele pokoi posiada elementy fabularne bądź wystrojowe, które nie są odpowiednie dla młodego uczestnika. Są to w szczególności pokoje, które są na Lockme oznaczone jako "od 16 lat" bądź "od 18 lat". W tych przypadkach sprawa jest prosta. Jeśli spróbujemy pójść do takiego pokoju z osobami nie spełniającymi tego wymogu, obsługa prawdopodobnie nas nie wpuści. I najpewniej wyświadczy nam tym przysługę :)

Pozostałe pokoje zwykle są odpowiednie dla wizyt młodzieży, ale niekoniecznie młodszych dzieci. Dlatego zalecamy korzystać z wyszukiwania według oznaczenia "pokój przyjazny dzieciom". Takie oznaczenie bowiem gwarantuje, że właściciel przygotował pomieszczenie z myślą o dzieciach i ich bezpieczeństwie. Dodatkowo znaczy to, że dzieci najprawdopodobniej będą mogły uczestniczyć w grze bez obecności opiekuna (choć nie zawsze - najlepiej skontaktować się z obsługą wybranego pokoju bezpośrednio przed wizytą).

Czy wizyta w escape roomie to dobry pomysł na...?

Imprezę urodzinową? Rodzinny wypad? Integrację dzieci w szkole? Tak, tak i jeszcze raz tak! Wiele firm oferujących pokoje przyjazne dzieciom i rodzinom posiada specjalne pomieszczenia, w których dzieciaki mogą się bawić przed i po grze. W wielu miejscach można wręcz wynająć salę imprezową i wpleść pokoje jako naturalny element imprezy. Wystarczy zapytać obsługę o możliwości, a z pewnością przygotują wszystko tak, aby pociechy czerpały 100% radości ze spędzonego czasu.

No dobrze, a co z nami w czasie ich zabawy?

To już zależy przede wszystkim od natury wizyty oraz Waszych chęci. Jeśli jest to rodzinny wypad, to nie ma żadnego problemu, by kilka pokoleń na raz bawiło się w pokoju. Jest to wręcz coraz popularniejsza forma spędzania weekendowego popołudnia, która doskonale zbliża w gronie rodzinnym.

Jeśli natomiast jest to impreza dla dzieciaków, to wszystko zależy od konkretnego lokalu oraz Waszych oczekiwań. Są miejsca, w których wystarczy zostawić dzieci pod opieką profesjonalnych animatorów, aby w gronie rodziców spędzić czas przy kawie w knajpce obok. Są też takie, które w czasie gry wpuszczą Was do reżyserki i pozwolą patrzeć na pociechy rozwiązujące łamigłówki. Wielokrotnie doradzaliśmy rodzicom metody i miejsca spędzenia konstruktywnie czasu, a właściciele pokoi zawsze wspierali nawet dziwne i szalone inicjatywy oraz oczekiwania. W końcu to ma być zabawa :)

 

 

Zabawa zabawą, ale czym to się różni od siedzenia przy komputerze?

W skrócie: wszystkim. Choć escape roomy wywodzą się z przygodowych gier komputerowych, to dawno już odeszły od swoich pierwowzorów na wielu płaszczyznach. Jeśli byliście już w jakimś pokoju bez dzieci, to wiecie doskonale, o czym piszę :)

Jednak w przypadku dzieci trzeba jeszcze wspomnieć o bardzo rozwijającym aspekcie edukacyjnym. Zadania i łamigłówki umieszczone w pokojach zawsze są nastawione na sprawdzenie jakiejś umiejętności. Kojarzenia faktów; spostrzegawczości; współpracy; logicznego myślenia; itp. Wymieniać można długo. Ważne jest jednak to, że każda z tych umiejętności jest bardzo przydatna nie tylko w pokojach, ale i w szkole oraz oczywiście życiu. W okresie dziecięcym umysł chłonie najszybciej i takie bodźce mogą tylko pozytywnie wpłynąć na rozwój umysłowy.

Do tego trzeba wspomnieć o aspekcie społecznym. W pokojach trzeba współpracować - nie ma innej drogi. I nie ma chyba lepszej metody na nauczenie dziecka kooperacji z innymi, jak poprzez zabawę osadzoną w fantastycznym świecie.

Przekonaliście mnie. Zabieram dzieciaki i idę. Tylko dokąd?

To już zależy przede wszystkim od Waszych preferencji. Dla ułatwienia - tutaj znajdziecie listę wszystkich pokoi w Polsce, które są przyjazne dzieciom. Po wybraniu swojego miasta pozostanie Wam jedynie wybór takiego pokoju, który klimatem i tematyką najbardziej Wam odpowiada. Jeśli planujecie imprezę, jak urodziny dziecka w pokoju - najlepiej skontaktować się bezpośrednio z właścicielami celem uzgodnienia szczegółów i możliwości przeprowadzenia całej zabawy.

Udanych rodzinnych wypadów! :)

 

Co nam przyniosło UpTheGame 2018?

18.05.2018

Do Bredy pojechaliśmy szukać odpowiedzi na pytanie, jak będzie wyglądać przyszłość branży ER, bo taki był główny temat tegorocznej konferencji. W ciągu dwóch dni posłuchaliśmy licznych wystąpień i pooglądaliśmy nowe rozwiązania do pokoi, ale czy znaleźliśmy odpowiedź?

Czytaj więcej...

Masz swoje zdanie? Skomentuj ten wpis!

Musisz się zalogować, aby dodać opinię.
Zaloguj się

  • Kamila W. 8

    Kamila W. 8

    Liczba recenzji: 1

    Byłam w pokoju Hannibal 17 sierpnia o 16:00. Obsługa bardzo fajna, zabawa świetna! :)

Ta strona używa cookies

Możesz wyłączyć ich obsługę w swojej przeglądarce. Niektóre funkcje witryny mogą wtedy nie działać.

Poznaj naszą politykę cookie.

OK, ROZUMIEM