Do Bredy pojechaliśmy szukać odpowiedzi na pytanie, jak będzie wyglądać przyszłość branży ER, bo taki był główny temat tegorocznej konferencji. W ciągu dwóch dni posłuchaliśmy licznych wystąpień i pooglądaliśmy nowe rozwiązania do pokoi, ale czy znaleźliśmy odpowiedź?

Tematem przewodnim UpTheGame była w tym roku przyszłość. Wszystkie wystąpienia miały się odnosić do tego, w którą stronę branża zmierza i jak będzie w najbliższych latach wyglądać. Odnieśliśmy jednak wrażenie, że mało było przyszłości, a większość prezentacji odnosiłą się do tego, w jaki sposób po prostu ulepszyć escape room. Każdy właściciel mógł zgłębić wiedzę jak zamienić kłódki na zwory magnetyczne, albo w jaki sposób zbudować lepsze wrażenie z całej wizyty u osób odwiedzających pokój. Nikt nie pokusił się o wróżenie nadchodzących lat, choć gadżetów, z których można by spróbować przewidzieć przyszłość w części targowej nie brakowało. 

Realizm i detale

No właśnie - równolegle z konferencją odbywały się targi.  Można tam było spotkać przedstawicieli firm oferujących m.in. elektronikę do escape roomów, całe gotowe pokoje, systemy do zarządzania escape roomami, rozwiązania VR i AR dedykowane ER,  internetowe marketplace czy aplikacje geolokalizacyjne. Poniżej mała galeria najciekawszych akcesoriów i wyposażenia do pokoi.
Aktualnie bez problemu można zdobyć bardzo realistycznie wyglądające elementy scenografii. Tutaj możecie zobaczyć propozycje do pokoi horrorowych. Od głów po fragmenty palców. Wszystkie wyglądające jak prawdziwe. Niektóre w promocji. Swoją drogą kusiło nas trochę, by kupić parę z nich, a potem otworzyć niby przypadkiem torbę na lotnisku...

Było też wiele rozwiązań elektronicznych, jak np. gra w space invaders sterowana dmuchaniem czy rozbudowane systemu do obsługi i kontroli pokoi.

Bardzo się cieszymy, że na targach pojawili się też wystawcy z Polski. Firma Escape Room Suppliers poza pokazywaniem swoich, dobrze już znanych modułów elektronicznych, zaprezentowała cały piracki scenariusz, który ma w sprzedaży oraz nowy system do obsługi escape roomów.


Można było też odwiedzić miniaturowy escape room w tematyce magicznej prosto od Indestroom. 

Spotkanie z VR

Na jednym ze stoisk mieliśmy okazję zagrać w nową propozycję od Ubisoft. Grę escape roomowo/przygodową w technologii VR opartą o fabułę Assasins Creed. Nie jesteśmy wielkimi fanami virtual reality, jednak tutaj musimy przyznać, że gra zrobiła na nas bardzo duże wrażenie. Co prawda nie miała za wiele wspólnego z escape roomem (brak zagadek:)), jednak przyjemność z gry, czy brak problemów technicznych, sprawił że chyba powoli przekonujemy się do tej technologii. Spokojnie - nadal uważamy, że escape roomy powinny pozostać w formie offline. Jednak nie można nie zauważyć faktu, że taki duży gracz jak Ubisoft dostrzega rynek ER i tworzy propozycję, którą chce oferować właścicielom ER jako dodatek do ich biznesów.

Podsumowanie

Patrząc na wszystkie escape roomowe konferencje i wydarzenia odnosimy wrażenie, że pozycja pokoi na całym świecie się stabilizuje. Następuje coraz większa profesjonalizacja branży. W najbliższym czasie nie należy spodziewać się przełomu czy kolejnej generacji pokoi. Oczywiście każdy z rynków lokalnych jest na zupełnie innym etapie rozwoju i zmaga się z innymi problemami. Widać jednak ogólne dążenie do tworzenia coraz bardziej immersyjnych przeżyć. Bardzo też cieszy rozwój firm dostarczających rozwiązania dla branży ER. To pokazuje, że nie jest to tylko chwilowa moda, a już w pełni rozwijający się nowy segment rynku. Rynku tworzonego nadal z pasji, ale coraz częściej z pełną świadomością biznesową. 

Warto zobaczyć

Na koniec chcemy Wam polecić jeden ciekawy escape room w Holandii, w którym mieliśmy przy okazji wyjazdu grać. Jak będziecie w Eindhoven warto zajrzeć tu: https://www.escaperoomeindhoven.nl/escape-rooms/catch-me-if-you-can/ W pokoju będziecie mieli okazję [spoiler] i jeszcze [też spoiler], ale gwarantujemy, że będziecie się dobrze bawić. Jakbyście mieli wątpliwości - wyszliśmy grając w dwie osoby. Przed czasem.